Systemy CRM w firmie - zalety programów i przykłady

W artykule przeczytasz między innymi o:

 1. System CRM - do czego służy?
 2. Najważniejsze zalety wdrożenia CRM:
 3. Sprawny system CRM - przykłady programów
 4. Systemy CRM a RODO


Dobre Systemy LOGOWiększość przedsiębiorców świadomie rezygnuje z wykorzystania jakichkolwiek systemów informatycznych CRM do zarządzania relacjami ze swoimi klientami. Dlaczego uważamy, że to błąd? Zignorowanie tak ważnej kwestii może istotnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wdrożenie nawet najprostszego programu CRM pozwala osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją. Inwestycja w systemy typu CRM gwarantuje uzyskanie pełnego pakietu korzyści biznesowych.

System CRM - do czego służy?

Klienci pytają nas często: czym tak naprawdę jest system CRM? Definicja nie określa pełnego znaczenia możliwości tej technologii, dając o niej informację zbyt ogólną. Systemy z klasy CRM definiuje się jako systemy informatyczne, wspomagające procedury zarządzania kontaktami z klientami. “CRM” to skrót od angielskiego Customer Relationship Management. Według nas system informatyczny CRM to coś więcej niż tylko zarządzanie relacją firma-klient. Swoimi zasobami system CRM wspiera praktycznie każdy dział w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie - od działu sprzedaży i marketingu, po dział obsługi klienta, czy nawet zarząd. Systemy komputerowe klasy CRM mają za zadanie dokonywać gromadzenia i wszechstronnej analizy baz danych o klientach, a także o pracownikach danego przedsiębiorstwa.

Najważniejsze zalety wdrożenia CRM:

 • Szybki i intuicyjny dostęp do informacji o klientach w jednym miejscu
 • Sprawniejsza obsługa i zwiększenie zadowolenia klienta - szybkie pozyskanie informacji o poprzednich działaniach klienta pozwala na przeznaczenie większej ilości czasu na jego obsługę i możliwość dostosowania oferty do jego potrzeb
 • Ujednolicenie procesów sprzedaży i zwiększenie skuteczności przyszłych działań handlowych - analiza danych historycznych pozwala na wyciągnięcie wniosków z poprzednich sukcesów lub porażek firmy
 • Analiza efektywności działań pracownika, pracy działu sprzedaży, sukcesów kampanii marketingowych czy aktywności handlowej
 • Usystematyzowanie baz danych i automatyczne tworzenie raportów “od ręki”
 • Odporność firmy na rotację i nieobecność pracowników - wszelkie dane o klientach przechowywane są w jednym miejscu, dzięki czemu pracownik wraz ze swoim odejściem “nie zabiera” ze sobą klienta
 • Lepsza komunikacja wewnątrz i na zewnątrz firmy

Sprawny system CRM - przykłady programów

Opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu na rynku informatycznym, naszym klientom zwykle polecamy najlepsze i zwykle najpopularniejsze systemy CRM w Polsce. Dlaczego? Tylko sprawdzone rozwiązania działają najlepiej, ponieważ ich działanie jest na bieżąco monitorowane przez producentów, a klienci mogą liczyć na regularne aktualizacje swojego oprogramowania.
Gestor GT to oprogramowanie CRM należące do linii InsERT GT. Może działać jako samodzielny program CRM lub współpracować z systemem sprzedaży Subiekt GT. Dzięki integracji z Subiektem, program Gestor ma możliwość błyskawicznego dostępu do informacji dotyczących dokumentów wystawionych w Subiekcie. Alternatywą dla Gestora GT jest bardziej rozszerzony Gestor nexo, uzupełniony o dodatkowe, zaawansowane funkcje. Integracja z Subiektem nexo umożliwia m.in. korzystanie ze wspólnych kartotek, cenników oraz tworzenie dokumentów handlowych i magazynowych na podstawie ofert. Dla bardziej wymagających klientów dostępna jest wersja Gestor nexo PRO. Oba programy występują na licencjach  jedno- i trzystanowiskowych.
Ciekawe rozwiązania przedstawia firma Comarch, proponująca swoim klientom systemy zarządzania CRM w postaci modułów do znanych programów ERP - Optima CRM i Altum CRM. W przypadku chęci skorzystania z takich modułów, niezbędne są programy bazowe ERP Optima i ERP Altum. Program Comarch ERP Optima dedykowany jest małym i średnim firmom, natomiast Comarch ERP Altum przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, które wymagają indywidualnego podejścia (np. dla sieci franczyzowych czy organizacji holdingowych).
Bez względu na wielkość, profil czy branżę przedsiębiorstwa, w zarządzaniu i podtrzymywaniu relacji z klientami, można wykorzystać moduł enova365 CRM. Program enova365 pozwala na dowolne zestawianie wybranych modułów, które najlepiej pasują do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Enova365 CRM jest modułem podstawowym.

Systemy CRM a RODO

Wszystkie z wymienionych wyżej programów są przygotowane do obowiązujących przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i ich swobodnego przepływu. O poszczególnych systemach CRM mogą Państwo przeczytać więcej na naszej dedykowanej podstronie.

Wybór odpowiedniego programu z szerokiego wachlarza systemów typu CRM może przysporzyć wiele problemów. Poza sprzedażą gotowych rozwiązań, o których wspominaliśmy na blogu, zajmujemy się tworzeniem aplikacji internetowych CRM od podstaw. Taka opcja pozwala na dostosowanie systemu CRM do przedsiębiorstwa, a nie odwrotnie. Własny system CRM dla firmy w postaci aplikacji internetowej daje możliwość dostępu do danych z każdego miejsca na świecie, za pomocą przeglądarki internetowej. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami: sprzedaz@escsa.pl lub tel. (12) 656-51-58. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.