Jak naliczyć opłatę recyklingową i komu płacić?

W artykule przeczytasz między innymi o:

  1. Od kiedy obowiązuje opłata za torebki foliowe?
  2. Pierwszej opłaty dokonamy już w marcu 2019 roku


Od kiedy obowiązuje opłata za torebki foliowe?

Już od początku stycznia 2018 obowiązuje nas opłata za torebki z tworzyw sztucznych! Według ustawy, to przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu, w której oferuje lekkie torby foliowe, przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest zobowiązany do pobrania opłaty recyklingowej od klienta.

Cena lekkiej torebki foliowej (o grubości 15-50 mikrometrów) z opłatą recyklingową podlega opodatkowaniu VAT 23%. Opłata recyklingowa nadal nie jest naliczana w przypadku bardzo lekkich reklamówek, czyli takich o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów. Musimy pamiętać, że jeśli przeznaczymy je do celów innych niż higienicznych i przeciw marnowaniu żywności, należy doliczyć taką opłatę. 

To od nas zależy, czy chcemy sprzedawać reklamówki „po kosztach”, czy na nich zarabiać, jednak nie będą mogły być sprzedawane taniej, niż za 25 groszy (20 gr opłaty recyklingowej + 23% VAT). 


Opłatę za reklamówki foliowe należy wpłacić do właściwego marszałka województwa, na specjalnie utworzone przez niego konto bankowe. Numeru konta musimy zatem szukać na stronie właściwego dla siebie Urzędu Marszałkowskiego. [aktualizacja wpisu: 11.01.2019]

Pierwszej opłaty dokonamy już w marcu 2019 roku


Ministerstwo Środowiska zaznacza, że sprzedaż reklamówek osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na paragonie lub fakturze nie ma potrzeby wyodrębniać opłaty recyklingowej – umieszczamy tylko kwotę zapłaty z tytułu sprzedaży torby. Na podstawie takich dokumentów sprzedaży możemy w prosty sposób wyliczyć opłatę recyklingową – wystarczy przemnożyć liczbę sprzedanych toreb ze stawką opłaty recyklingowej za jedną sztukę foliówki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oprogramowaniu, które pomoże usprawnić działanie Twojego przedsiębiorstwa, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: 12 656 51 58 w. 45. Nasz zespół oferuje niezbędne rozwiązania dostosowane do potrzeb każdej firmy.