NIP na paragonie już funkcjonuje

NIP na paragonie już funkcjonujeOd 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy mogą wystawić fakturę tylko jest na paragonie znajduje się NIP klienta. Ta zmiana przepisów dotyczy wszystkich przedsiębiorców również właścicieli lokali gastronomicznych.

W sytuacji, kiedy sprzedający nie ma możliwości technicznej wydrukowania paragonu z NIP (ponieważ np. jego kasa fiskalna nie spełnia wymagań) kupujący powinien od razu poprosić o fakturę – radzi Puls Biznesu.  Zmiana prawna ma swoje uzasadnienie w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. 


Ustawa przewiduje również kary za wystawienie faktury na podstawie paragonu bez NIP. Warto więc o tym pamiętać, gdy będziemy chcieli rozliczyć nasze transakcje. 

Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej reguły. Nowy obowiązek nie dotyczy taksówkarzy, a także w przypadku tzw. faktur uproszczonych, które nie przekraczają wartości 450 zł. Od 1 stycznia 2020 taką fakturą jest bowiem właśnie paragon z NIP – w takiej sytuacji umożliwia on odliczania podatku naliczonego.  


Portal HorecaTrends pokazuje również, że restauracje informują już klientów o nowym obowiązku. „W związku ze zmianą przepisów dotyczących wystawiania faktur VAT proszę o poinformowanie obsługi o wystawienie faktury w momencie poproszenia o rachunek, ponieważ NIP nabywcy musi znaleźć się na paragonie. W innym przypadku nie będzie możliwości wystawienia faktury VAT za usługę gastronomiczną” – czytamy przykładową informację na portalu. 

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z aktualnymi przepisami, chętnie doradzimy w tym zakresie. 


My natomiast możemy dodać, że kasy fiskalne odpowiednie do aktualnych wymagań prawnych znajdziecie także u nas. Podobnie jak systemy do zarządzania gastronomią