XXI wiek zdominowany został przez nowe media, co powoduje, że coraz częściej określany jest mianem kultury obrazkowej. Wpływ niewątpliwie miał na to szeroko rozumiany rozwój massmediów. W dzisiejszych czasach wizualność zaczęła odgrywać znaczącą rolę w sposobie postrzegania, ale i rozumienia współczesnego świata
i jego społeczeństwa. Narzędzie, za pomocą których bardzo chętnie wizualizujemy swoją rzeczywistość to m.in. Instagram, ale również Tik Tok. Nic więc dziwnego, że narzędzie te stały się doskonałym kanałem komunikacyjnym dla wielu przedsiębiorców, dla których głównym celem jest dialog i interakcja ze swoimi odbiorcami.  Nie trudno zauważyć, iż dużą popularnością w sieci cieszą się konta związane z gastronomią czy hotelarstwem –  to na nich dzisiaj się skupimy.


Gastronomia i Hotelarstwo w Social Mediach  

Nie trzeba przekonywać nikogo dlaczego social media są istotne w komunikacji marki z klientem. Liczby mówią same za siebie. Według Raportu Digital 2022 w Polsce z Social Mediów korzysta 72% pełnoletnich użytkowników Internetu – to stanowi 27 milionów potencjalnych odbiorców! Wiadomym jest, że te 27 mln użytkowników nie stanowi w całości naszego targetu – poszczególne lokale gastronomiczne i hotele mają swoje ściśle określone grupy docelowe. Twórcy aplikacji social mediowych zadbali też o to, abyśmy mogli precyzyjnie docierać do wybranych grup z naszymi komunikatami marketingowymi.

Dlaczego branża horeca w social media? Otóż można powiedzieć że „jak Cię nie ma na Facebooku to nie istniejesz” – ta myśl przyświeca marketingowcom z branży. Coraz więcej użytkowników internetu nie wyszukuje już firm w google, a w wyszukiwarce Facebook – wiedząc, że tam są najświeższe informacje o działalności, relacje i promocje. To za pośrednictwem Messengera zadawane są pytania dotyczące dostępności stolika czy pokoju, atrakcji oraz dodatkowych usług.  


Trzeba przyznać, że gastronomia i hotelarstwo to branże wdzięczne do promowania w mediach społecznościowych, chociażby ze względu na to jaką rolę pełnią w życiu społecznym. Wielu z nas  chętnie wybiera się na kolację na mieście, drinka ze znajomymi czy rodzinne obiady. Wielu marzy o odrobinie luksusu w hotelu, który sprosta wizji miejsca w którym mamy się zrelaksować i dobrze bawić. To właśnie w odpowiedzi na te wizje  kreujemy wizerunek danego miejsca w social mediach i nie tylko. Wszyscy marketingowcy wiedzą, że ,,kupujemy oczami’’ – jeśli więc coś przykuwa naszą uwagę jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli z tego skorzystać, spróbować, doświadczyć. 


Czym jest TikTok?

Jeszcze do niedawna to zdjęcia były doskonałym wabikiem – apetycznie sfotografowane potrawy, kilka zdań odwołujących się do zmysłów smaku i zapachu przyciągały rzesze klientów. Obecnie równie popularnym,
a wręcz bardziej pożądanym formatem stały się filmy i relacje na żywo umieszczane już nie tylko na Facebook czy Instagramie ale także na Tik Toku.

Właśnie to odróżnia TikToka od pozostałych mediów społecznościowych – za pośrednictwem tej aplikacji możemy w prosty sposób publikować krótkie filmiki (nie zdjęcia jak w przypadku Facebbok czy Instagram). Do tworzenia treści możemy wykorzystywać słynne teksty z filmów, kabaretów czy wydarzeń życia społecznego, a także podkłady z muzycznych hitów – co znacznie ułatwia tworzenie viralowych publikacji. Wygodny i szybki moduł edycji filmów sprawił, że aplikacja zyskała i nadal zyskuje ogromną popularność.

Warto wspomnieć, że zgodnie z cytowanym już raportem Digital 2022 - w zasobach reklamowych ByteDance , TikTok w Polsce osiągnął 9 mln użytkowników powyżej 18 roku życia.

Obserwujemy coraz intensywny wzrost zainteresowania tym medium patrząc chociażby z perspektywy testowania zakupów na żywo w poszczególnych aplikacjach, co doskonale obrazują poniższe wyniki raportu SensorTower: 


TikTok – czy to miejsce dla obiektów gastronomicznych i hotelarstwa?


Krótkie relacje z powstawania potraw, czy nawet kulisy pracy restauracji to coś co chętnie na czym zawieszamy wzrok –nie da się ukryć, że podglądanie jest w nas głęboko zakorzenione i chętnie obserwujemy odmienną dla nas rzeczywistość.

Podobnie wygląda sytuacja branży hotelarskiej – coraz częściej poza pięknymi kadrami wnętrz – możemy znaleźć krótkie relacje, za pomocą których jesteśmy ,,oprowadzeni’’ po danym obiekcie lub poznajemy uśmiechnięty, często wręcz w szalonych sytuacjach personel Czyż nie jesteśmy zdecydowanie bardziej skłonni do rezerwacji jeśli zobaczymy nie tylko ile atrakcji ma do zaoferowania hotel ale i poznając „ludzką stronę hotelu”?

To dzięki social mediom popularnym stało się promowanie miejsc przez influencerów czy celebrytów – także na TikTok. Robiąc relacje na swoich profilach (z wielkimi zasięgami) i odznaczając nasz obiekt pokazują, że to miejsce jest modne, warte odwiedzenia – na pewno ich fani rozważą odwiedzenie miejsca gdzie był ich idol.


Jak prowadzić TikTok w branży horeca?


Sposób prowadzenia naszych kanałów social mediowych zależy tak naprawdę od nas – możemy wykreować wizerunek „luxury restaurant” z wysublimowanymi daniami wychodzącymi spod ręki kulinarnego artysty lub „bistro” w którym zjesz tanio i smacznie – „jak u mamy”.

Facebook, Instagram i TikTok to media z tak różnorodnym targetem, że każdy znajdzie tutaj swoją widownię. Co ważne – widownię, z którą możemy (wręcz musimy!) się komunikować, rozmawiać i reagować na bieżąco.

Pokazujmy to, co jest najważniejsze dla naszych gości oraz to, co może ich zaciekawić - może to być nasza restauracja czy nasz hotel "od zaplecza" - takie filmy cieszą się olbrzymią popularnością. 

Promowanie swoich obiektów za pomocą nowych mediów można zlecić agencjom zewnętrznym, jednak równie efektywne jest prowadzenie ich przez osoby związane bezpośrednio z danym lokalem. Zdecydowanie bardziej oddają one klimat miejsca i pozwalają na przygotowanie materiału spontanicznie.Mały poradnik – co publikować na TikTok?

Co warto publikować na firmowym profilu lokalu gastronomicznego?


 • Menu
 • Dania specjalne
 • Filmik obrazujące powstawanie dań
 • Jak wygląda dzień w lokalu
 • Ludzi – pracowników podczas codziennych i niecodziennych sytuacji (z przymrużeniem oka)
 • Sukcesy – otrzymywane nagrody, wyróżnienia a nawet opinie, które obrazują nasz kreowany wizerunek
 • Zaproszenia na akcje specjalne – np. koncerty, weekendy tematyczne
 • Informacje na temat organizowanych imprez
 • Organizowanie konkursów dla obserwujących
 • Publikacje naszych followersów, influencerów i celebrytów

Co przyciągnie uwagę do branży hotelarskiej?


 • Wystrój wnętrz
 • Atrakcje, które oferuje hotel – SPA, restauracja hotelowa, miejsce zabaw dla dzieci, animacje
 • Lokalizacja hotelu – atrakcje w okolicy i wydarzenia w mieście
 • ,,Spacer’’ pokazujący przestrzeń
 • Szybki przewodnik – jak dotrzeć do hotelu
 • Ludzką stronę hotelu – pracownicy w (nie) codziennych sytuacjach
 • Publikacje naszych followersów, influencerów i celebrytów


Tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas w tym co możemy publikować na TikTok czy innych kanałach social mediowych – należy jednak pamiętać o tym aby publikowane treści były angażujące i spójne z naszym wizerunkiem.