Najlepsze programy do księgowania

Prowadzenie firmy nieodzownie związane jest z wieloma żmudnymi obowiązkami, jakie przedsiębiorcy muszą wypełniać. Jedne z nich są w miarę przyjemne zaś inne mniej, jednakże nie zmienia to faktu, że muszą być zrobione. Do takich czynności z pewnością można zaliczyć cały proces księgowości w firmie, do którego najczęściej zatrudnia się wykwalifikowanych pracowników lub zleca się takie prace zewnętrznym biurom księgowym. Niezależnie od sposobu prowadzenia rozliczeń księgowych w przedsiębiorstwie, osoby lub firmy odpowiedzialne za takie zadania nie wykonują tych wszystkich rozliczeń ręcznie – te czasy dawno minęły i bardzo dobrze. Niesamowitym usprawnieniem pracy jest korzystanie z profesjonalnych systemów finansowo-księgowych, którym to właśnie chcielibyśmy poświęcić niniejszy artykuł.

Sprawowanie księgowości staje się nagle niesamowicie proste, jeżeli mamy do tego odpowiednie narzędzia. Oprogramowanie służące do prowadzenia księgowości można z grubsza podzielić względem rodzaju zapisu księgowego – księga handlowa lub książka przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca w zależności od rodzaju działalności oraz wielkości obrotów jest zobowiązany do korzystania właśnie z jednej z dwóch wyżej wymienionych form rozliczenia księgowego.

Jakie zadanie spełniają programy do księgowania?

W czym tak naprawdę mogą pomóc programy księgowe dla firm? Księgowość i finanse generują ogromne ilości zapisów księgowych, analiz, planowania finansów, pobierania należności, kontroli, zarządzania wydatkami oraz wiele innych – właśnie w tych wszystkich czynnościach możemy zostać wsparci przez profesjonalne oprogramowanie, które w bardzo dużym stopniu ułatwi nam pracę.

Poniżej pragniemy przedstawić kilka wybranych programów finansowo-księgowych, które pochodzą od najbardziej renomowanych krajowych producentów oprogramowania. Różnice między nimi polegają zazwyczaj na dostępności różnego rodzaju dodatkowych funkcji i modułów, gdyż podstawowe funkcje związane z prowadzeniem księgowości posiadają wszystkie z nich. Niektóre z poniższych programów są samodzielnymi bytami, zaś inne współpracują w strukturze wielomodułowej (ERP), co znacznie poszerza zakres możliwości takich narzędzi.

Polecane przez nas i uważane za najlepsze na rynku programy do księgowania

Comarch ERP Optima moduły księgowego

Znany krakowski producent oprogramowania przygotował narzędzie do obsługi absolutnie wszystkich rodzajów księgowości. Ryczałt, książka przychodów i rozchodów, pełna księgowość – oprogramowanie działa poprawnie ze wszystkimi tymi rodzajami księgowości oraz w pełni z obowiązującymi przepisami prawa. Doskonale sprawdza się w obsłudze księgowości firmy i posiada bardzo wiele przydatnych funkcji. Jak widać po tytule, jest to system wielomodułowy, czyli zbudowany z kilku współpracujących ze sobą narzędzi.

Rachmistrz GT

Producentem tego narzędzia jest inna znana firma na polskim rynku, jaką jest InsERT. Rachmistrz GT to system służący do obsługi księgowości uproszczonej, wobec czego poleca się go szczególnie tym firmom, które rozliczają się przy pomocy księgi przychodów i rozchodów lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Doskonale sprawdzi się zarówno w firmach samodzielnie prowadzących dokumentację księgową, jak i również w biurach rachunkowych. Warto również dodać, że do oprogramowania jest bezpłatnie dołączany program mikroGratyfikant GT, który pozwala na podstawową obsługę wynagrodzeń.

Enova365 moduły księgowe

Enova365 jest programem stworzonym po to, aby całkowicie zarządzać przedsiębiorstwem lub instytucją. Doskonale wspiera większość obszarów działania firmy, dzięki czemu zapewnia kompleksowe wsparcie we wszystkich sektorach. Program pozwala na prowadzenie dokumentacji, sporządzanie różnego rodzaju zeznań oraz deklaracji oraz wielu innych zbliżonych zadań. W swojej kompleksowości Enova365 doskonale sprawdza się jako oprogramowanie do obsługi księgowości firmy oraz zarządzania jej finansami.

Rachmistrz nexo

To oprogramowanie również należy do kategorii prostszych, gdyż pozwala na prowadzenie księgowości uproszczonej. Doskonale sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw, które prowadzą rozliczenie księgowe w oparciu o księgę przychodów i rozchodów lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do największych zalet programu należy z pewnością prosty i intuicyjny interfejs, dzięki czemu korzystanie z Rachmistrza nexo przebiega bardzo wygodnie, sprawnie i przyjemnie.

Rachmistrz nexo PRO

PRO stanowi rozszerzoną wersję wspomnianego wyżej oprogramowania, jakim jest Rachmistrz nexo. Narzędzie również przeznaczone jest do zarządzania uproszczoną księgowością, jednakże posiada rozszerzony zakres funkcjonalności, które nie znajdują się w wersji podstawowej. Jeżeli potrzebujemy nieco więcej różnych funkcjonalności, to z pewnością warto postawić na tą rozszerzoną wersję.

Wymienione wyżej programy oczywiście nie stanowią wszystkich, jakie są dostępne na polskim rynku – jest ich o wiele więcej, jednakże nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich w jednym artykule. Podczas szukania odpowiedniego oprogramowania księgowo-finansowego warto dobrze zastanowić się na koniecznymi funkcjonalnościami, a następnie porównać je z tymi oferowanymi przez najlepsze programy. Będziemy mieć wtedy absolutną pewność, iż zakupione oprogramowanie w pełni spełni nasze potrzeby oraz oczekiwania.