Mała firma-  program księgowy czy biuro rachunkowe?

W artykule przeczytasz między innymi o:

  1. Księgowość w małej firmie
    1. Dedykowany program do księgowości


Księgowość w małej firmie

Zarządzanie księgowością w każdej firmie jest obowiązkowe. Mała firma zatrudnia mniej niż 50 pracowników, lecz bez względu na jej wielkość zawsze należy wystawić faktury, rozliczać koszty, wpływy i wypływy, ale również pracowników. W bardzo dużych przedsiębiorstwach zajmuje się tym dział wewnętrzny, który na bieżąco kontroluje księgowość na miejscu. W małych firmach nie ma takiej konieczności, bo księgowa w biurze to dodatkowy koszt i często przedsiębiorca nie może sobie na niego pozwolić.

W takiej sytuacji mamy dwie opcje: wzięcie spraw księgowych na siebie, pilnowanie terminów, przelewów, prowadzenia rejestrów oraz rozliczeń. Teoretycznie w niewielkim przedsiębiorstwie może to działać sprawnie, szczególnie jeśli mamy umysł ścisły. Niekiedy jednak nie czujemy się na siłach zajmować księgowością, chociażby dlatego, że musimy na bieżąco śledzić zmiany w przepisach i pilnować wszystkich dokumentów. 

Przy jednoosobowej działalności duża ilość różnorodnych zadań może sprawić, że zapomnimy o jakimś terminie. W takich sytuacjach sprawdzi się zlecenie prowadzenia księgowości podmiotowi zewnętrznemu. Księgowa odbierze dokumenty po zakończonym miesiącu rozliczeniowym, przypomni o konieczności przelewu do ZUS, obliczy należny podatek, a przede wszystkim z racji zawodu na bieżąco śledzić będzie i informować o wszelkich zmianach. Ponadto koszt takiej współpracy jest znacznie niższy niż własna księgowa na etacie.


Dedykowany program do księgowości

Współpraca małej firmy z księgową nie zwalnia jednak przedsiębiorcy z jego wszystkich zadań. To między innymi wykonanie przelewów w terminie czy wystawienie faktur. Warto w tej kwestii wypracować współpracę, która będzie przebiegała sprawnie i bezproblemowo. Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z tego samego programu do zarządzania księgowością

Oczywiście przedsiębiorca nie potrzebuje wszystkich zaawansowanych funkcji, ale już w przypadku wystawionych faktur taka opcja sprawdzi się idealnie. Wszystkie dokumenty wystarczy udostępnić księgowej. Pozwoli to, na bieżące kontrolowanie jak wygląda rozliczenie, jakich zaliczek na podatek możemy się spodziewać, czy otrzymamy przypomnienie o terminie zapłaty. 

W przypadku innych programów do zarządzania musimy wykonać dodatkową pracę – wydrukować lub zeskanować dokumenty i dostarczyć bądź przesłać do księgowej. Pracując na wspólnym programie, będziemy mogli szybko przekazać wszelkie papiery, a sami zająć się innymi obowiązkami, które bezpośrednio generują nasz zysk i przysparzają klientów.

Stojąc przed decyzją dotyczącą kwestii księgowości w małej firmie, warto wziąć pod uwagę własne możliwości i umiejętności oraz wszystkie pozostałe działania, jakie spoczywają na barkach przedsiębiorcy. Warto zaufać specjaliście zewnętrznemu, szczególnie w tak delikatnej kwestii jaką, są podatki. Dla pełnej oraz sprawnej współpracy dobrze rozważyć wspólny system do zarządzania księgowością. Pozwoli to na szybkie rozliczenia i powrót do innych firmowych spraw.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: sprzedaz@escsa.pl lub tel. (12) 656-51-58.