Stając przed dylematem dotyczącym zakupu oprogramowania do naszego lokalu gastronomicznego, często napotykamy wątpliwości. Zaczynamy analizować, czy jest to niezbędne wyposażenie, czy tylko dodatkowe koszty, które możemy zredukować poprzez wręczenie naszym kelnerom długopisu i notatnika. Dopóki nikt nam tego nie uświadomi, nie będziemy świadomi profitów, które idą w parze z wprowadzeniem POS BISTRO do naszego lokalu, dzięki którym (paradoksalnie!) możemy znacząco podnieść zyski w naszym biznesie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak to może działać.
Usprawnienie obsługi klienta oraz przepływu informacji kelner - kuchnia - kelner. Po przyjęciu zamówienia przez kelnera i wprowadzeniu informacji o zamówieniu do systemu POS BISTRO automatycznie otrzyma je kuchnia. Kelner nie będzie więc miał konieczności pokonywania stale dystansu, by przekazywać informacje o zamówionych posiłkach do kuchni. Co więcej! Po wykonaniu dania kuchnia również zdalnie powiadomi kelnera o tym, że zamówienie zostało przygotowane. Na szybszym przepływie informacji skorzystają również klienci, którzy zauważając skrócony czas oczekiwania na posiłki, chętniej wrócą do naszego lokalu.

Zmniejszone ryzyko błędu. "Standardowy" notatnik z zamówieniami kelnera może przysporzyć nam wiele problemów, a zapisane w pośpiechu dania mogą zostać odczytane przez "naszą kuchnię" zupełnie inaczej. W takich momentach nie dość, że klient zostaje poszkodowany, otrzymując błędne posiłki (a finalnie pewnie dwa razy dłużej oczekuje na swoje zamówienie) ale również może dochodzić do sporów oraz napiętej atmosfery w zespole. POS BISTRO całkowicie wyklucza tę sytuację - spośród menu wprowadzonego w aplikacje kelner z łatwością wprowadzi posiłki zamawiane przez naszych gości, a dodatkowo, w przypadku niedostępności którejś z potraw również będzie mógł od razu poinformować o tym klienta.

System rekomendacji wspomagający kelnerów. Raz na jakiś czas na pewno zdarza się, że Wasz kelner otrzymuje pytanie dotyczące poleceń dań lub napojów odpowiednio dobranych do posiłku. My sami również często zalecamy naszym pracownikom aktywne polecanie posiłków.  By uniknąć nietrafionych propozycji oraz wypisanego na twarzy kelnera zaskoczenia, został stworzony System rekomendacji POS BISTRO, który pozwoli Wam opracować wraz z szefem kuchni odpowiednie zestawy pozycji z menu. Kelner uniknie zakłopotania, a klient dostrzeże profesjonalizm obsługi.

Dowolne dzielenie rachunku, czyli koszmar każdego kelnera, który z POS BISTRO przestaje być koszmarem. System został opracowany tak, by  kilka różnych transakcji wśród grupy znajomych opłacającej jeden rachunek nie była żadnym problemem - ani dla klienta, ani dla kelnera.

Monitorowanie czasu realizacji zamówień oraz edycja kolejności serwowanych dań, czyli coś, co wybitnie przyda się w restauracji z pełnym menu, podzielonym na przystawki, dania główne czy desery. Zazwyczaj klienci informują kelnera o oczekiwaniach względem czasu i kolejności przybycia ich posiłków, co nie rzadko bywa odwrotnością znanej nam kolejności wydawania potraw. Wtedy wysłanie kuchni informacji, jakie są życzenia klienta, może okazać się prawdziwym zbawieniem.


To tylko część pozytywnych aspektów wdrożenia systemu POS BISTRO do naszej działalności. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące programu, jego funkcjonowania oraz możliwości oraz poznać wskazówki dotyczące wprowadzenia zmian w swojej gastronomi - zapraszamy do kontaktu.

Dział handlowy: +48 12 656 51 58 w.45 , e-mail:  sprzedaz@escsa.pl

Chcesz zostać partnerem? Napisz do nas:  posbistro@escsa.pl