W artykule przeczytasz między innymi o:

 1. Co króluje i jeszcze długo będzie królowało w gastronomii w 2019 r.?

W artykule przeczytasz między innymi o:

 1. Co króluje i jeszcze długo będzie królowało w gastronomii w 2019 r.?

Polska gastronomia zaczyna inspirować się tym, co popularne poza granicami kraju - tam, gdzie chętnie przybywają turyści, a restauracje przeżywają prawdziwe oblężenie. Ludzie coraz bardziej świadomi tego, co jedzą i tego, co powinni jeść, wybierają, zgodnie z tym co mówią eksperci od żywienia, te restauracje, które zagwarantują im smaczne i zarazem odżywcze posiłki. Czyli nie tylko jakość jedzenia staje się coraz ważniejsza, ale również umiejętność przygotowania zdrowych potraw w smaczny sposób. Coś dla duszy i ciała jest więc bardzo na topie i wygląda na to, że nie będzie to chwilowy trend, a nowy sposób odżywiania się. Ceny nie będą już odgrywały takiego znaczenia przy wyborze restauracji.

Innym coraz bardziej zauważalnym zjawiskiem są dieta wegetariańska, wegańska i flexitarianska. Z każdym dniem przybywa ludzi preferujących ten sposób żywienia, więc nie jest to tylko chwilowy trend. Przed szefami kuchni pojawia się zatem nowe i spore wyzwanie - muszą sprostać coraz bardziej złożonym i specyficznym oczekiwaniom Klientów, a przede wszystkim zrobić to w dobrym, zdrowym oraz smacznym stylu.


Co króluje i jeszcze długo będzie królowało w gastronomii w 2019 r.?


 • Bardziej herbata niż kawa, bardziej mleko sojowe, ryżowe, a nawet migdałowe niż krowie i bardziej bez laktozy niż z...

Konsumenci coraz częściej sięgają po herbatę i napoje ziołowe oraz preferują ich urozmaicony sposób przyrządzania. Kawa, popularna na świecie od stuleci, traci swoją pozycję na rzecz herbaty, a także ziół. Być może, jest to spowodowane faktem jej większej mocy w stosunku do wspomnianych napojów oraz wypłukiwanie magnezu z organizmu. Herbata i zioła są zdecydowanie słabszej mocy i posiadają więcej prozdrowotnych właściwości, gdyż są m.in. bogate w antyoksydanty oraz wspierają układ trawienny. Jeśli jednak konsumenci decydują się na napoje kawowe, to znacznie częściej wybierają po prostu „małą czarną”, a jeśli chcą ją wypić zabielaną, to proszą o mleko roślinne lub mleko bez laktozy. Warto mieć to wszystko w swoim menu.


 • Kuchnia regionalna czy światowa?

I to, i to. W gastronomii wzrasta moda na kuchnię zarówno tradycyjną, jak i regionalną oraz wyszukane potrawy z całego świata. Ludzie coraz chętniej doceniają to, co „nasze”, bo przecież smaczne, ale nie zamykają się na potrawy z innych zakątków świata. Tak jak i w pozostałych aspektach życia, w kuchni też lubimy eksperymentować. Teraz dobra restauracja to taka, która oferuje różnorodne menu - w karcie koniecznie muszą znaleźć się dania kuchni polskiej, chińskiej, włoskiej, meksykańskiej oraz wegetariańskiej i wegańskiej.


Trendy w gastronomii 2019


 • Składniki ekologiczne i pochodzenia naturalnego to must have!

Zdrowie jest najważniejsze, to nie ulega wątpliwości. A żeby zachować zdrowie, to trzeba się dobrze i zdrowo odżywiać. To, co jemy ma znaczenia dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Pewne składniki pokarmowe są „puste”, czyli pozbawione wartości odżywczych, witamin, minerałów, czy antyoksydantów. Niestety zdarza się czasem, że te, które na dobrą sprawę powinny być bogate odżywczo, okazują się takimi nie być. Jest to spowodowane nieodpowiednią uprawą i hodowlą, chemicznymi nawozami i karmieniem zwierząt paszami uzyskiwanymi przez zastosowanie tzw. nowoczesnych technologii upraw. Stosowanie w kuchni produktów ekologicznych wiąże się z większymi kosztami, ale nie należy się tego obawiać. Konsumenci są w stanie coraz więcej zapłacić za kolację, czy obiad pod warunkiem, że do jej przyrządzenia będą użyte produkty pochodzenia naturalnego. Cena nie gra roli, jeśli chodzi o zdrowie. Produkty naturalne i ekologiczne nie tylko są dobre dla zdrowia, ale są również znacznie smaczniejsze. Często właśnie po tym smaku, który koi podniebienie można rozpoznać, że danie zostało wykonane ze składników ekologicznych i naturalnych. Postaw w swojej restauracji na ekologię, bo to Ci się na pewno opłaci.


 • Jak nie marnować jedzenia?

Zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty składników używanych w restauracji? To proste! wystarczy wykorzystać popularną na całym świecie metodę „root and leaf”. Polega ona na wykorzystywaniu każdej części warzywa w przygotowywanych posiłkach. Dzięki temu rozwiązaniu do swojego menu można wprowadzić nietypowe potrawy i zaciekawić nimi gości. Istnieją nawet książki kucharskie poświęcone metodzie „root and leaf”. Warto się temu bliżej przyjrzeć!

Trendy w gastronomii 2019

 • Śniadanie w restauracji albo kawiarni?

Dlaczego nie? Klienci powinni móc odwiedzać restauracje nawet rano, przed pracą, czy przy okazji jakiegoś spotkania służbowego. Restauracje i kawiarnie czynne od rana, to wyjście naprzeciw nowym oczekiwaniom i nowemu stylowi życia potencjalnych Klientów. Na pewno turyści, studenci, uczniowie oraz lokalna społeczność ucieszą się na wieść o tym, że są w okolicy miejsca, gdzie można zjeść pyszne śniadanie.


 • Wegetariańskie i wegańskie

Wegetarianizm i weganizm to dwa największe trendy ostatnich lat. Ich pozycja wśród powszechnie znanych i popularnych diet ciągle rośnie. Dzieje się tak za sprawą promocji zdrowego stylu życia, aspektów moralnych, ekologicznych a także ekonomicznych. Stabilność tych diet na rynku i ich spodziewany wzrost umacnia fakt, że przy odpowiednim zróżnicowaniu są zdrowe dla ludzi w każdym wieku.

 • Jedzenie na dowóz

Zapewnienie tym, którzy nie mogą z różnych powodów odwiedzić naszej restauracji możliwości zamówienia posiłków na dowóz, to kolejny trend na rynku gastronomicznym. Aby cały proces zamówienia i dowozu przebiegał sprawnie, warto korzystać z odpowiedniej aplikacji internetowej lub popularnych portali online, które są pośrednikiem pomiędzy restauracją a zamawiającym.

Trendy w gastronomi 2019

 • Menu dla dzieci

Wychodząc z dzieckiem do restauracji fajnie jak jest w niej menu dedykowane najmłodszym ze względu na to, że mają nieco inne potrzeby żywieniowe. Dania dla dzieci powinny być zarówno zdrowe, jak i smaczne. Dzieci potrafią być naprawdę wybredne, więc szczególnie trudno w ich przypadku spełnić wymaganie „smacznie i zdrowo”. Prowadząc restaurację warto zwrócić uwagę na to, czy w ogóle posiada się menu dziecięce i jaka jest jego jakość. Należałoby o nie zadbać, ponieważ nasi Klienci cenią sobie zdrowie swoich pociech.


 • Zarządzanie restauracją

Prowadzenie punktu gastronomicznego to złożony proces, który wymaga odpowiednich zasobów ludzkich, materialnych i systemowych. W dobie, kiedy należałoby sprostać oczekiwaniom wszystkich Klientów, rozbudować menu, powiększyć restaurację dla nowych gości, zwiększyć ilość wykorzystywanych składników itd., potrzebny jest niezawodny system, który usprawni i zautomatyzuje pracę lokalu.

Niezależnie od stopnia rozwoju restauracji, niezbędne jest wsparcie wyspecjalizowanego oprogramowania do obsługi. Programy dla restauracji mogą być mniej lub bardziej rozbudowane pod względem funkcjonalności. Dzięki nim kierowanie lokalem staje się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Na rynku znajdziemy wiele popularnych i dobrej jakości programów do zarządzania gastronomią. POSbistro, X2System, 4REST / izzyRest, GASTRO, SOGA, czy FOODSOFT to tylko kilka z nich.

Każdego roku coraz więcej restauracji sięga po programy gastronomiczne. Doceniane są zwłaszcza ich możliwości ułatwiające logistykę lokalu, realizację zamówień, zarządzanie stanami magazynowymi itp. Jeśli szukasz jakiegoś dobrego, sprawdzonego, wielofunkcyjnego czy też modułowego oprogramowania dla gastronomii, ale nie wiesz, na który się zdecydować to skorzystaj ze wsparcia specjalistów. Sprawdź ofertę jednej z najlepszych firm na polskim rynku specjalizującej się we wdrażaniu oprogramowania dla gastronomii.


Trendy w gastronomii 2019

Podsumowanie

Rynek gastronomiczny w Polsce nabiera tempa i zaczyna oferować swoim Klientom to, co popularne na świecie. Wsłuchiwanie się w trendy, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w gastronomii zaczyna być normą, która sprawia, że polskie lokale gastronomiczne mają coraz więcej Klientów. Ważne jest, aby stale nadążać za zmianami oraz wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. To klucz do sukcesu. Warto też śledzić kulturę, życie społeczne, nauki ekologiczne i inne aspekty egzystencji człowieka, aby zdobywać cenne wskazówki ułatwiające tworzenie odpowiedniej i pożądanej na rynku oferty.

Najważniejsze w zdobywaniu lojalnych i nowych Klientów, jest słuchanie ich potrzeb i respektowanie sposobu oraz chęci odżywiania się. Trzeba mieć szacunek do rosnącej świadomości żywieniowej człowieka i podzielać tę świadomość oferując to, co najlepsze.